Janusz Strobel Rodzina

Janusz Strobel Rodzina – Janusz Strobel wywodzi się z muzycznego rodowodu. Podobnie jak jego brat Bogdan, jego ojciec był skrzypkiem i chórmistrzem, a matka pianistką, podobnie jak jego brat Marek. Wspomina, że ​​mój ojciec posiadał “tajemnicę, którą nosi” – dar i zrozumienie muzyki, które podziwia Janusz Strobel. „Ponadto tak naprawdę nie zwracam uwagi na to, co ma do powiedzenia.

Kiedy patrzę wstecz na te lata, zdaję sobie sprawę, że gdybym był bardziej wrażliwy na informacje, doświadczenie, mądrość i miłość innych, byłbym Do niektórych wniosków doszedłem dzisiaj dużo wcześniej” – opowiada w wywiadzie Janusz z radia Jedynka 13 listopada 1947 roku urodził się w Gdańsku. W Państwowej Szkole Muzycznej w Gdańsku i Państwowej Szkole Muzycznej II st. w

Janusz Strobel Rodzina
Janusz Strobel Rodzina

Gdańsku odbył naukę gry na skrzypcach i gitarze. Kierownik chóru: Ojciec, pianista: Matka. Skrzypce i fortepian były jego pierwszymi instrumentami muzycznymi, ale zamiłowanie do gitary, a także ukończenie Liceum Plastycznego w Gdyni-Orowie, gdzie uczył się pod kierunkiem gdaskiej rzeźbiarki

Elbiety Szczodrowskiej, skłoniły go do zamiast tego skup się na rzeźbie. Zaczynał w klubach jazzowych w Gdańsku. Janusz Strobel przyjechał do Warszawy w 1969 roku, kiedy wraz z Henrykiem Alberem założył Classical Guitar Duet Alber-Strobel (ich płyta została wznowiona w 2006 roku).

Gdy Duet początkowo zaczął występować, zwyciężył na festiwalu Wrocław Jazz nad Odr. Przez kilka lat w latach 80. Janusz Strobel jeździł po świecie jako solista. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych założył zespół Just Quartet. Dwuletnią działalność grupy uświetniła płyta Polish Jazz. Wkrótce potem powstało Janusz Strobel Trio, do którego dołączyli kontrabasista Mariusz Bogdanowicz i perkusista Piotr Biskupski.

W recitalu „Trzeba marzyć” często na scenie dołącza do niego młoda sopranistka Anna Stankiewicz.

Jako gitarzysta jako nastolatek zaczął grać przed publicznością w trójmiejskich klubach muzycznych „ak”, „Czarny Kot” i „Kwadratowy”. Do Warszawy przeprowadził się w 1969 roku i od tamtej pory mieszka tam do dziś. Przed dołączeniem do „

Big Band Stodoa” grał z Klubem Pieśni Polskich Autorów i Kompozytorów Piwnicy Wandy Warskiej oraz solistkami w Klubie Piosenki Związku Autorów i Kompozytorów Polskich. W 1971 roku założył z Henrykiem Alberem duet gitarowy Alber-Strobel Classical Guitar Duet.

W ciągu swojej 13-letniej historii zespół dał ponad 2000 koncertów, w tym występy w wielu polskich lokalizacjach (m.in. we Wrocławiu, gdzie wygrał Jazz nad Odrą). festiwal w 1971) i za granicą.

Album “Henryk Alber & Janusz Strobel” (Polskie Nagrania), który po raz pierwszy ukazał się w 1972 roku, został ponownie wydany na CD w 2006 roku. Alber-Strobel. Klasyczny Duet Gitarowy został wydany przez Polskie Nagrania w 2008 roku.

Jako solista lub w duecie z bratem Markiem po rozpadzie zespołu, Janusz Strobel kontynuował występy w salach jazzowych w całej Europie do 1986 roku. “Just Quartet” (PolJazz) został wydany przez Strobel-Woliski Quartet w 1987 roku, który nawiązał z

Mariuszem Bogdanowiczem, Krzysztofem Wolskim i Piotrem Biskupskim. Po rozpadzie czwórki cztery lata później założył własne Trio, w skład którego weszli perkusista Biskupski i kontrabasista Bogdanowicz, a także on sam.

Janusz Strobel Rodzina
Janusz Strobel Rodzina

Swój debiutancki album nagrał z nimi w 1993 roku, zatytułowany “(Miraphon Records). Repertuar koncertowy Janusza Strobel Trio obejmuje szeroki wachlarz brazylijskich podstaw muzycznych. Ponadto są utwory

Strobla, zarówno na gitarę solo, jak i na orkiestrę. Jego musical karierę zaczynał w gdaskich klubach jazzowych, gdzie zanurzał się w atmosferze złotej ery swingu czy „nowej fali” w muzyce brazylijskiej.

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze muzyczne przeboje oraz ambicje malowania i rzeźbienia pozostał czysto aspiracyjny.Po przeprowadzce do Warszawy w 1969 roku Janusz Strobel wraz z Henrykiem Alberem założył słynną ALBER-STROBEL CLASSICAL GIRARDUET (w 2007 wznowiono ich płytę).

Duet wygrał słynną imprezę „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu w pierwszym roku zaangażowania. Duet od kilku lat cieszy się niebywałym sukcesem, co zaowocowało licznymi możliwościami nagrań i występów na żywo dla artystów na całym świecie.

Działalność duetu została przerwana w latach 80., a Janusz Strobel przez kilka lat występował solowo poza granicami Polski. Po jego powrocie powstał JUST QUARTET. Dwuletnia działalność grupy została naznaczona nagraniem płyty dla Polish Jazzu.

Artysta JANUSZ STROBEL wkrótce założył JANUSZ STROBEL TRIO z Mariuszem Bogdanowiczem (kontrabas) i Piotrem Biskupskim (perkusja) – dwoma najlepszymi polskimi jazzmanami. Aby osiągnąć swoje muzyczne cele, opiera się na współpracy z innymi światowej klasy muzykami.

Oprócz partytur kinowych i teatralnych oraz niezliczonych piosenek opartych na utworach Magdy Czapiski, Jonasza Kofty, Jana Woeka i Wojciecha Mynarskiego, twórczość Janusza Strobla skupiała się na muzyce na gitarę klasyczną solo i orkiestrę symfoniczną. Jego dorobek obejmuje kilka albumów, liczne piosenki w wykonaniu najwybitniejszych artystów wszech czasów oraz poruszające tworzenie i aranżacje muzyki instrumentalnej.

Janusz Strobel posługuje się gitarą skonstruowaną przez znanego polskiego lutnika Bogusława Teryksa ze względu na swój niepowtarzalny styl gry.

Solowe występy artysty obejmują klasyczne utwory Heitora Villa-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granados, a także transkrypcje dzieł J.S. Bacha, F. Chopina i Wolfganga Amadeusza Mozarta (by wymienić tylko kilku kompozytorów). Występował m.in. z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Filharmonii Witokrzyskiej.

Janusz Strobel Rodzina
Janusz Strobel Rodzina

W latach 70. Janusz Strobel zadebiutował muzycznie jako kompozytor piosenką „Gupi czy gra” na zamówienie ucji Prus i Jana Wołka. Irena Santor, Ewa Bem,

Ryszard Rynkowski i Hanna Banaszak zlecili mu od tego czasu napisanie partytur piosenek do tekstów m.in. Magdy Czapiski, Jonasza Kofty, Jana Woeka i Wojciecha Mynarskiego. Musisz marzyć: „W moim cudownym domu” mówi narrator, ale jak to zrobić? mówi narrator.

Mały fragment utworów, które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Uroczysty koncert z okazji 25-lecia jego twórczej kariery został przeprowadzony w grudniu 1994 roku w Studiu S1 Polskiego Radia i transmitowany przez TVP.

Nowe aranżacje kompozycji jubilata wypełniły przestrzeń po brzegi. Zaangażowana była również Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Krzesimira Dbskiego.

Add a Comment

Your email address will not be published.