Harrison Ford Wiek

Harrison Ford Wiek – Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Harrison Ford (ur. 13 lipca 1942 r.) jest aktorem. Prawie 5,4 miliarda dolarów ze sprzedaży biletów w Ameryce Północnej i ponad 9,3 miliarda dolarów na całym świecie plasuje go na szóstym miejscu pod względem przychodów ze sprzedaży biletów w Ameryce Północnej w tym roku.

Harrison Ford, ikona Hollywood, znana ze swojej skłonności do wznoszenia się w przestworza, ma dziś 80 lat. Wiek nie spowolnił go nowymi filmami i przedsięwzięciami. Harrison Ford stał się jednym z najbardziej utytułowanych aktorów Hollywood, czy to jako Han Solo w „Gwiezdnych wojnach”, Rick Deckard w „Łowcy androidów” czy Indiana Jones. Oprócz nominacji do Oscara ma gwiazdę w Hollywood Walk of Fame i kilka innych wyróżnień.

Harrison Ford Wiek
Harrison Ford Wiek

Pracując jako stolarz, Ford rozpoczął karierę w przemyśle filmowym w wieku 30 lat. Po zostaniu mężem i ojcem dwójki dzieci, zaczął od czasu do czasu pojawiać się w telewizji, aby uzupełnić swoje dochody. W westernach było niewiele ról, takich jak „Gunsmoke” i „The Virginian”, które grał w swoich skromnych rolach.

Znany z ról w trylogii „Gwiezdne wojny” i filmach „Indiana Jones”, Harrison Ford jest jednym z najbardziej płodnych wykonawców w Hollywood. Odróżnienie go od Indiany Jonesa wymaga wiele wysiłku ze względu na jego reputację w obsadzeniu atrakcyjnych aktorów w głównych rolach. AFI Life Achievement Award, Cecil B. DeMille Award i trzy

Saturn Awards to tylko niektóre z wyróżnień, które zdobył za swoją pracę. Był także nominowany do czterech nagród „Złotego Globu” i jednej „Nagrody Akademii”. Mimo że rozpoczął karierę późno, wykorzystywał każdą okazję i zajmował każde stanowisko, które mu przedstawiało. W oczach publiczności pojawił się w czterech z sześciu najbardziej dochodowych filmów wszechczasów. Jego kariera przeszła dziwny spadek po latach produkowania potwornych hitów po potwornych sukcesach. Z niesamowitą energią przeobraził

drugorzędne role i ożywił się, przedstawiając nowe postacie i niosąc sequele. Kiedy George Lucas umieścił go w niewielkiej roli w swoim niskobudżetowym filmie „American Graffiti” w 1973 roku, sytuacja zaczęła się zmieniać. Lucas był pod wrażeniem tej drugorzędnej roli, więc zatrudnił go do swojego kolejnego projektu: W 1977 roku, w wieku 35 lat, Harrison Ford zadebiutował na ekranie jako Han Solo, kosmiczny przemytnik w oryginalnym „Gwiezdnych wojnach”.

To nie była jego jedyna rola w filmie przygodowym. Wesoły aktor z krzywymi zębami został zatrudniony jako Indiana Jones przez Lucasa w swoim filmie „Indiana Jones”, w którym Ford przemierza świat jako archeolog, używając bicza i skórzanego hełmu, by ratować bogactwa przed siłami zła. W latach 1981-1989 nakręcono trzy filmy „Indiana Jones”, a następnie w latach 1992-2008 kolejne.

Ford już stał się gwiazdą Hollywood, kiedy Ridley Scott obsadził go w swoim mrocznym thrillerze science fiction „Łowca androidów” (1982) – filmie, który najpierw został przeoczony, ale ostatecznie stał się kultowym przebojem wbrew jego niskim oczekiwaniom.

13 lipca 1942 roku Harrison Ford urodził się w Chicago w stanie Illinois.

Od ukończenia szkoły średniej aktor i producent wziął tylko jedną lekcję teatru, próbując przezwyciężyć swoją nieśmiałość.

Na przełomie lat 60. i 70. Harrison Ford pracował dla Universal Studios, gdzie występował w wielu programach telewizyjnych.

W tej chwili szacunkowa wartość netto Harrisona wynosi 174 miliony dolarów.

Harrison Ford Wiek
Harrison Ford Wiek

W porównaniu z pensją w wysokości 10 000 funtów w oryginalnym filmie z 1977 roku, Harrison Ford otrzymał podwyżkę w wysokości 16 milionów funtów i 0,5% udziału w zyskach za swoją rolę w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy z 2015 roku.

Han Solo był pierwszą główną rolą Harrisona w dużym filmie. Harrison stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów Hollywood po tym, jak zagrał w A New Hope i jego dwóch sequelach, wraz z Markiem Hamillem i Carrie Fisher.

Wiele propozycji na duże pieniądze pojawiło się na drodze Harrisona i wkrótce ponownie pracował z Georgem Lucasem przy filmach o Indiana Jonesie. Jak na razie sequel ukaże się w 2020 roku.

Oprócz Anchorman 2, inne filmy Harrisona Forda to Air Force One, Cowboys & Aliens oraz Niezniszczalni 3.

Harrison powrócił do postaci Ricka Deckarda w długo oczekiwanej kontynuacji klasycznego filmu science fiction Blade Runner 2049 z 1982 roku z 2017 roku.

Ta kontynuacja, w której Harrison gra u boku Ryana Goslinga i Jareda Leto, otrzymała zdecydowanie pozytywne recenzje.

Mary Marquardt była pierwszą żoną Harrisona i rozwiedli się w 1979 roku. Po ślubie z Melissą Mathison, scenarzystką, w 1983 roku Harrison został ojcem dwójki dzieci. Rozwiedli się po rozwodzie w 2001 roku.

Calista Flockhart, gwiazda Ally McBeal i żona Harrisona, jest znaną aktorką w Stanach Zjednoczonych.

Kilka lat później pobrali się podczas rozdania Złotych Globów w 2010 roku.

Harrison Ford urodził się 13 lipca 1942 roku w Swedish Covenant Hospital w Chicago, Illinois, jako syn Dorothy (z domu Nidelman), byłej aktorki radiowej, i Johna Williama „Christophera” Forda, dyrektora ds. reklamy i aktora.

Rok urodzenia Terence’a to 1945; jest jego młodszym bratem. W rodzinie było dwóch ojców: ich ojciec niemiecki i irlandzki katolik i matka żydowska aszkenazyjska, oboje urodzili się i wychowali w Mińsku na Białorusi (wówczas jeszcze częścią Imperium Rosyjskiego). Na pytanie, w jakiej religii byli wychowywani on i jego brat, Ford zareagował żartem

„Demokrata” i poważniejszym stwierdzeniem, że są „liberałami wszelkiego odcienia”. Omawiając wpływ swojego podwójnego dziedzictwa jako aktora i mężczyzny, powiedział: „Jako aktor zawsze czułem się Żydem, zawsze czułem się Irlandczykiem”. Carrie Fisher twierdziła w swoim trzecim pamiętniku, The Princess Diarist, że ona i Harrison Ford mieli romans podczas kręcenia filmu Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja z 1977 roku.

Harrison Ford Wiek
Harrison Ford Wiek

Carrie, promując swoje książki w 2016 roku, oświadczyła The Guardian: „Byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że miał do mnie uczucia. Tylko jeden chłopak był kiedykolwiek w moim życiu”.

Kiedy zaledwie kilka tygodni przed jej przedwczesną śmiercią zapytano Carrie, czy nadal żywi romantyczne uczucia do Harrisona, odpowiedziała: „Tak, on ma specjalne miejsce w moim sercu. Nigdy nie zapomnę, jak się czułam, gdy go zobaczyłam po raz pierwszy. też uwielbiam Marka, ale Mark jest dla mnie bardziej rodzeństwem niż przyjacielem.

Nie możesz udawać, że coś się nie wydarzy przez bardzo długi czas. W 1964 Harrison Ford podpisał kontrakt z Columbia Pictures, by zagrać niewielką rolę w wielu filmach. Pojawił się w komedii „Spryciarz Ed” dwie godziny później.

W filmie „Nie ma to jak my dwoje” z 1967 roku zagrał swoją pierwszą główną rolę. W tym samym roku nakręciliśmy w świecie zachodnim „Czas zabijania”. „Rozmowie” Francisa Forda Coppoli ukazał się w 1974 roku. Podczas filmu „Gwiezdnych wojnach” z 1977 roku wcielił się w rolę Hana Solo, co zakończyło jego karierę. Udział w produkcji zwiększył jego popularność i dał mu przewagę w międzynarodowej karierze.

W 1981 roku Indian Jones wystąpił w filmie „Poszukiwacze zaginionej Arki” i miał niezapomnianą scenę. Ford zagrał główną rolę w uznanym filmie Ridleya Scotta “sowcy androidów”. W 1986 roku był nominowany do Oscara i Złotego Globu za rolę w filmie „Wiadek”. “Sabrina” i “Wybrzeże Moskitów” były nominowane do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej (1995).

Add a Comment

Your email address will not be published.